Waterjet a alternatywne metody cięcia

W zakresie cięcia strumień wody konkuruje w pierwszym rzędzie z alternatywnymi technikami cięcia.

Przede wszystkim cięcie strumieniem wody – jako proces cięcia na zimno – jest szczególnie pożądane we wszystkich zastosowaniach, w których materiał nie może być poddawany działaniu wysokiej temperatury przez co w porównaniu do alternatywnych metod obróbce TechJet Power mogą być podawane niemal wszystkie materiały z artykułami spożywczymi włącznie.

Podczas cięcia nie jest wytwarzane ciepło, a sam materiał nie zmienia się pod wpływem wysokiej temperatury, nacisków mechanicznych, ani oddziaływań chemicznych. Dzięki czemu materiał zachowuje swoje właściwości, nie odkształca się, nie powstają w nim naprężenia, nie zmienia koloru, nie utwardza się i nie rozhartowuje się miejscowo. Dodatkowo, jeśli jakiś element jest przeznaczony do dalszej obróbki, np. gwintowania lub obrabiania CNC, to materiał się nie hartuje, więc jest dużo łatwiejszy w produkcji. Istotne jest również, że materiał po cięciu może być tak gładki, jak po piaskowaniu. Nie potrzeba w większości przypadków już dodatkowej obróbki. Jest gotowy do użycia zaraz po wykonaniu.

Technologia cięcia strumieniem wody jako jedyna pozwala na uzyskanie skomplikowanych i precyzyjnych kształtów przy jednoczesnym braku wystrzępiania krawędzi, przez co idealnie sprawdza się projektowaniu fantazyjnych mebli i intarsji.

Nasza najnowsza maszyna TechJet Power wykorzystuje wysokociśnieniową strugę wody pracującą z naddźwiękową prędkością blisko 1000 m/s. Głowica do cięcia zarówno czystą wodą jak i cięcia abrazyjnego zachowuje jednocześnie niezwykłą precyzję cięcia na poziomie 0,09 mm z powtarzalnością rzędu 0,025 mm.

precyzyjne cięcie precyzyjne cięcie w Gdańsku

Strumień wody o grubości włosa pozostawia po sobie minimalną szczelinę cięcia. Dzięki temu strata materiału obrabianego przedmiotu jest najmniejsza z możliwych - próżno szukać takich zalet w alternatywnych technologiach cięcia. Ogromne oszczędności materiałowe potęguje wykorzystanie oprogramowania z funkcją automatycznego rozkładu ciętych elementów z opcją zagnieżdżania (tzw. NESTING). Oprogramowanie układa elementy do cięcia na arkuszu, wypełniając każdy dosłownie skrawek wolnej przestrzeni (np. w otworach umieszczane są automatycznie mniejsze elementy). Podobnie jest w przypadku układania kształtów zachodzących w kształt innych elementów, np. podkowa zachodząca na drugą podkowę.

W przeciwieństwie do technologii cięcia gazami, laserem czy plazmą wykorzystanie strumienia wody jest rozwiązaniem najbardziej przyjaznym środowisku. W metodzie tej nie jest wymagane użycie żadnych środków chemicznych oraz nie występują niebezpieczne dla zdrowia dymy i opary. Innowacyjność technologii waterjet potęguje stosunkowo niewielkie zużycie energii i wody (ok. 3l/ min). Woda użyta w procesie technologicznym może być użyta ponownie, po oczyszczeniu przy pomocy specjalnej instalacji. Ma to ogromne znaczenie dla nas i dla wszystkich innych, którym kwestie ekologii nie są obojętne.

Zobacz więcej:
Porównanie technologii cięcia (waterjet, laser, plazma, palnik tlenowy) (FAQ)
Zalety cięcia technologią waterjet (FAQ)